„Să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor” - Iacov 1:27

O MISIUNE MARE, O VIZIUNE REMARCABILĂ, UN ȚEL ÎNALT.

OAMENI BUNI, PUTERNICI, DETERMINAȚI.

IMPLICARE, DORINȚĂ, AJUTOR.

9 elemente pe care se bazează Asociația de Caritate Maranata.

Drumul până aici a fost, însă, lung de 30 de ani și destul de încercat.

Așa cum poți vedea în continuare:

Pastorul Dorel Popa (în imaginea alăturată), împreună cu pastorul Peter Parkinson au hotărât să înființeze o filială a asociației Grija pentru Viată – condusă de Peter Parkinson

1990:

- În vara acestui an a fost cumpărată o casă în comuna Păuliș, jud. Arad unde au fost aduși primii 6 copii orfani și din familii sărace.

- A fost atribuită clădirea de pe str. Bușteni, nr. 22 cu titlu gratuit de Prefectura Arad Asociației Grija pentru Viață, pe toată durata existenței asociației,

1992:

A fost deschis oficial orfelinatul creștin, în prezența ambasadorului Angliei și autorităților locale.

1993:

- Domnul Peter Parkinson și-a încetat activitatea și suportul financiar pentru orfelinat. 21 de persoane au înființat Asociația de Caritate Maranata;

- Un grup de credincioși din Irlanda de Nord au cumpărat o casă în localitatea Caporal Alexa, destinată pentru copiii străzii.

1995:

În casa din Arad erau 24 de copii, la Caporal Alexa erau 8 copii, iar la Păuliș erau alți 8 copii.

1997-1998:

2 fetițe gemene și un băiețel au fost adoptați de familii din S.U.A.

2007:

A fost închisă casa din Caporal Alexa, în urma încetării sponsorizării grupului celor care au cumpărat-o.

2009:

Casa de la Păuliș s-a desființat, în urma diminuării donațiilor financiare.

2010-2020:

Asociația a trecut prin mai multe transformări, atât în cazul conducerii, cât și în cazul clădirilor în care își desfășoară activitățile.

2021:

În cadrul Asociației de Caritate Maranata cresc și se dezvoltă mai mulți copii, cu vârste între 6 și 19 ani.

STRUCTURA DE CONDUCERE A ASOCIAȚIEI ARE URMĂTOAREA COMPUNERE:

Mircea Țărău

-Președintele Asociației-

Monica Kapus

-Directorul Asociației-

Emanuel Popa

-Brand Manager-

Așa cum ai putut vedea în reperele temporale pe care le-am lăsat aici, în momentul în care donațiile se opresc, se frânge și visul.

Iar alături de visul Asociației, din păcate, se frâng și visurile copiilor.

Abonează-te la newsletter-ul nostru pentru a fi la curent cu toate noutățile!

• Str. Iustin Marsieu Nr.22, ARAD, ROMANIA

Abonează-te la newsletter-ul nostru pentru a fi la curent cu toate noutățile!

Contactează-ne!

• maranata_kids@yahoo.com